Loading...
HalovéHlavníHokejPtáme se předsedy

Tomáš Binder: Chceme si ty naše kluky vychovat

Hokejový boom, který byl v České Lípě před několika lety, je pryč. Na zápasy už nechodí stovky diváků, po kluzišti se neprohánějí dobře placení hokejisti a na schodech už nehopsají roztleskávačky. Ale hokej v Lípě žije. A třeba se jednou dočkáme u chlapů vyšší ligy, než je teď krajská. Ale chtělo by jít do toho s rozvážnější hlavou, už žádnou megalománii. Stejně tak to vidí i předseda klubu Tomáš Binder. „Nechceme vytvářet něco, co by mohlo za dva roky skončit, což už se tady dříve stalo.“

Když jsem se podíval na webové stránky vašeho klubu, „vybafla“ na mě upoutávka na akci „Pojď hrát hokej“. Mohl byste ve zkratce čtenářům vysvětlit, o co přesně jde?
Akci „Pojď hrát hokej“ začal organizovat svaz. Je to suprová věc, protože nám pomáhá s nábory, které jsou rok od roku náročnější v tom smyslu, že je čím dál těžší přesvědčit děti ke sportování. S tím má ale trošku problém snad každý sport. Tato akce je celonárodní. Probíhá to ve všech městech a my si v tom daném určeném týdnu vybereme konkrétní den a čas. Kromě toho, že se některé děti seznámí s hokejem úplně poprvé, tak si u toho i tzv. zablbnou, aby v prvé řadě věděli, že je to hra a zábava. Dostanou národní dres, dárečky a podobně.

Už se to v České Lípě někdy konalo?
V České Lípě to bude potřetí. Při minulé akci k nám přišlo padesát dětí a z toho deset pak začalo chodit na tréninky. Stojí nemalé úsilí tuto akci připravit, ale…pro nás to není životně důležitá akce, protože my nábor provádíme v podstatě celoročně. Mimo jiné na začátku roku chodíme do škol s letáky, s dresy, snažíme se hokej představit i zábavnou formou. Také pořádáme veřejnou školičku bruslení. I z ní máme přísun dětí. Společně s Příspěvkovou organizací Česká Lípa poskytujeme zkušené trenéry, o děti je tak odborně postaráno. Děti zde mají možnost se opravdu dobře naučit bruslit. Ale i tak je to boj získat nějaké to procento potencionálních dětí pro sport.

Když se podíváme na vaše jednotlivé týmy, tak se velmi dobře daří starším žákům, kteří v základní části soutěže dokonce proháněli i Bílé tygry…
Podobně je to i u mladších žáků. Klobouk dolů za to před trenéry, ale i rodiči. Je to týmová práce, byla to dlouhodobá záležitost. Právě výsledky v mladších a starších žácích jsou pro mě zárukou kvality. Kluci začínali v šesti, teď jim je nějakých 12, 13 let, takže ta práce se zúročila. Já doufám, že nám to vydrží. Rádi bychom také za podpory svazu získali regionálního trenéra v rámci projektu „Trenér do malých klubů“. Už se o to snažíme několik let, ale vždy nám to uteče o pár bodů. Nevzdáváme se, uvidíme. Alespoň se s námi nyní snaží svaz více komunikovat a přiřadil nám nového svazového regionálního trenéra, který by s námi měl efektivněji konzultovat naší práci.. Pro nás je také důležité ty starší žáky namotivovat, aby tady v Lípě zůstali, aby tady studovali, jedině tak můžeme mít silný dorost. To je pro mě klíčová otázka do budoucna.

Právě dorost se výsledkově trápí. Co je hlavní příčinou?
Problémových aspektů je více. Jednak v tom věku 15, 16 let začínají mít děti i jiné zájmy a pak se rozhodují, jestli vůbec sportovat dál. Určité procento nám odchází kvůli škole do jiných měst. Tuto sezónu máme ve starším dorostu hodně hráčů mladších ročníků. Navíc se změnila soutěž z krajské ligy na národní. Je tam silnější konkurence. Takže letos nejsme na těch předních pozicích jako v minulých letech. V příští sezóně věříme, že se to zlepší, měli bychom mít poměrně silný mladší dorost.

Jak ale chcete ty kluky motivovat, aby zde zůstali, když vidí, že hrajete krajskou soutěž zatím bez vidiny postupu do vyšší soutěže?
Samozřejmě chtěli bychom se stát větším hokejovým městem, což znamená, aby se tu hrála vyšší soutěž. Ale my máme takovou vizi, aby to bylo z větší části s českolipskými hráči. Nechceme kupovat hráče, což by ani nešlo utáhnout finančně. Krajská soutěž stojí 400-500 tisíc, ale druhá liga už 2-3 miliony. Za druhé chceme, aby to byl dlouhodobý projekt. Nechceme vytvářet něco, co by mohlo za dva roky skončit, což už se tady dříve stalo. Chceme si ty naše kluky vychovat, je to ale běh na dlouhou trať. Jako předseda sportovního výboru a zastupitel města se budu snažit, aby se změnila politika i v investování peněz do sportování dospělých. Tím samozřejmě neříkám, že město nedává už tak hodně peněz.

Takže co zatím s tou motivací?
My nikomu nebráníme, aby šli např. na hostování do jiných klubů. Předloni např. odešel brankář Michal Krofta do Mladé Boleslavi, kde hraje extraligovou juniorku. Jsme svým způsobem takovou farmou pro ty lepší kluby. Ale souhlasíme i s názorem pana Lenera z hokejového svazu, který tu byl vloni na zmiňované akci, aby kluci do 15 let zůstávali v domovském klubu. A když budou dobří, všimnou si jich. Jsou tady samozřejmě ty typy tatínků, kteří si myslí, že jejich syn bude nový Jágr, tak se ho snaží procpat do Liberce nebo někam jinam. A tam si třeba ani pořádně nezahrají. Jsou na vedlejší koleji, tady by mohli hrát pořád. A pak se nám stejně nakonec třeba vrací. Ale chápu, že mít tu druhou ligu, ta motivace by pro všechny byla větší.

Někdy mě při žákovských turnajích fascinuje chování rodičů, jak dokážou „radit“ svým malým dětem ve stylu: „Sejmi ho“ či, jak vědí nejlépe, jak se má hrát, nemluvě i o vulgaritách na rozhodčí. Nekazí vám a vašim trenérům takovíto rodiče chuť do hokeje v tu chvíli?
Jsou rodiče, kteří chtějí mít z kluků, jak už jsem říkal, Jágry anebo jsou rodiče, kteří si děti tzv. odloží a jsou rádi, že je o ně postaráno. Je taková doba, že všichni chtějí mít výsledky. Ale to že by to měla být v první řadě zábava pro všechny, to už je bohužel upozaděné. A z toho vznikají ti tatínci cholerici, kteří řvou na děti, na rozhodčí. Do určité míry tam emoce patří, ale odsaď podsaď. Jsme proti tomu, aby se používaly vulgarismy. Nebo dávat dětem sežrat neúspěch. Naopak je potřeba je pořád motivovat, i když se to občas nepovede. Ukázat nedostatky, ale pořád v rámci slušnosti.

Ještě jsme nemluvili ohledně letošní sezony o áčku. Jak hodnotíte jeho dosavadní výsledky?
Tak áčko…to je to taková směsice pardálů s mladíky. (úsměv) Věkové rozmezí 18 – 45 let. Takže také to není úplně jednoduché udělat z toho kompaktní tým. I zde si půjčujeme hráče z Děčína. Jsme také rádi za to, že máme aspoň dva tréninky týdně. Ale jinak jsem hrdý, že se nám v roce 2012 podařilo postavit ten tým. Točí se nám v něm pořád nějakých 80% českolipských hráčů. Co se týká letošní sezony, měli jsme těžké období ke konci kalendářního roku, pět porážek za sebou. Zaplať pánbůh pak se hráči zvedli. Ale ještě předtím si s nimi šéftrenér musel promluvit. Vzali si to k srdci. A teď odehráli úžasný zápas, kdy otočili utkání s Lomnicí, která je naším věčným rivalem. A hlavně i na ten hokej se dá koukat.

Jestli se nemýlím, ve vašem klubu působí či působily i dívky.
Máte pravdu. V minulosti za nás hrála Natalie Hrdá, která nyní hraje za ženy v HC Děčín 1. ligu a vede si tam celkem dobře, dává góly nebo asistuje. Vy zbytku sezóny by měla posílit na střídavé starty náš dorost. V současné době máme v našem klubu cca 15 dívek a nejlépe si asi vede Veronika Ulbrychtová, která kolikrát strčí do kapsy svým herním projevem i pány kluky….

ptal se Alex neugebauer

We are using Google Analytics

Please confirm, if you accept our Google Analytics tracking. You can also decline the tracking, so you can continue to visit our website without any data sent to Google Analytics.