Loading...
HlavníJachtingMiss Sport ČeskolipskoVideo

Tereza Mendíková – anketa Miss Sport Českolipska


Jachtařka ze Starých Splav zodpověděla otázky, které dostali všichni nominovaní.

 

Vezměme to od začátku. Jak jsi se dostala ke sportu?

Ke sportu nás s bratrem vedli rodiče již od dětství.

 

Proč sis vybrala právě ten tvůj sport?

Od dětství jsme se s rodinou pohybovali v okolí Mácháče. Jednoho dne přišla nabídka, že bychom se s bratrem mohli věnovat jachtingu. Jako osmiletou holku mě posadili do lodě a odstrčili od břehu. Když jsem se jako zázrakem dokázala vrátit zpět na břeh, dostala jsem od rodičů otázku, zda se mi tento sport líbí. Odpověděla jsem, že líbí. A přišla další otázka: „Chceš jezdit na lodi rekreačně nebo závodně?“ Odpověď byla jasná: „ZÁVODNĚ!!!“ A v tu chvíli nám s bratrem odstartovala léta dřiny, breku, zimy, ale i smíchu s dobrou partou dětí.

 

Zkus o výjimečnosti „svého“ sportu přesvědčit čtenáře. 🙂

Každý sport má takzvaně něco do sebe, ale jachting je pro mě sport číslo 1, spojení vody, větru a slunce, hmmm…..co víc si přát. 🙂
Ale jachting náhodnému divákovi ze břehu připadá jako velice jednoduchý sport. „Jachtař se jen tak vozí na lodi,“ ale ono to tak jednoduché není. Nejen, že musí být mrštný, rozhodný, musí znát i fyzikální zákony (odpor, vztlak atd.), dobře číst vodu, být dobře fyzicky vybavený, ale hlavně na lodi se musí spolehnout vždy jen a jen sám na sebe, případně u dvouposádkové lodě na svého parťáka. Jachting je sportem, který je závislý na počasí, a tak nelze různé situace přesně natrénovat, každý závod je proto jiný a to je to, co mě na něm baví. Samozřejmě taky dokáže být pěkně nepříjemným sportem, když jsou závody v období, kdy je chladněji, cáká vám ledová voda do obličeje, chytnete průtrž mračen s kroupami nebo se „cvaknete“ (převrhnete), není to žádná hitparáda. 🙂 Ale ve kterém sportu zažijete takové dobrodružství?

 

Je pro tebe sport v něčem handicapem?

Sport pro mě asi není handicapem v ničem. Vystudovala jsem a ještě studuji sportovní školy. Učím tělocvik na ZŠ K. H. Máchy v Doksech, takže se sportem i živím. Myslím, že mi sport v životě hodně dal. Jako u jiných malých sportů je u jachtingu prima parta nadšených „bláznů“, kteří na vodě soupeří na „život a na smrt“, ale na břehu si nezištně pomáhají. V běžném životě to tak nefunguje a občas mě to docela překvapí. Nevím, možná to můžu považovat za drobný handicap.

 

Jakému dalšímu sportu fandíš?

Líbí se mi více sportů, jako lyžování, hokej, kola, ale že bych fandila některému více nebo méně, tak to ne.

 

Co považuješ za rozhodující sportovní moment ve svém životě?

Konkrétní moment to přímo není, ale přestože jsem na střední umělecké škole vystudovala obor propagační grafiku, sport se stal mým povoláním. Vystudovala jsem na UJEP obor tělesná výchova a sport a nyní dokončuji magisterské studium na FTVS Karlovy univerzity v Praze.

 

Který sportovní úspěch považuješ prozatím za svůj životní?

Je to jednoznačně trojnásobný titul mistra republiky na dvouposádkové lodi třídy Pirát. Úspěchů bylo víc, ale to by bylo na dlouho. 🙂 Ale vážím si i dobrého umístění na závodech ledních jachet, kde jsem se před několika lety v poli tvrdých mužů úplně neztratila, a to jako jediná žena.

 

Nacházíš u některé sportovní osobnosti inspiraci?

Inspirují mě vždy úspěšní sportovci, snad kromě fotbalistů, svou pílí, vůli a skromností. V jachtingu to jsou třeba olympionička Veronika Fenclová Kozelská, úspěšný finař a také olympionik Michael Maier a hlavně můj bývalý trenér ze sportovního centra CERE David Křížek, který se jako první účastnil závodu Minitransat z Francie do Brazile. Přesto všichni zůstali mými skromnými kamarády.

 

Prozradíš své osobní motto?

Motto? Snad jen, že každý se narodil jako originál. Nejsem dokonalá, ale kdo je? Nejsem bez chyby, každý nějakou máme. Ale jsem svá, a jdu si za svými sny a cíli, což se o všech říci nedá. 🙂

 

Šaty dělají člověka. Dělají šaty i sportovce? 🙂

Jachting je životní styl, takže je to dané částečně i v oblékání na břehu. A co se týče oblečení na vodu, tak tam není o čem diskutovat. Speciální oblečení jako neopren, suchý oblek, dnes již neodmyslitelné funkční prádlo, boty atd. Bez této výbavy jde o zdraví, protože se závodí mnohdy za velmi drsných povětrnostních podmínek.

 

A teď zlehka – jak probíhá tvé všední ráno a jak by mělo probíhat tvé ideální ráno?

Asi stejně jako u všech ostatních, někdy klidněji, někdy docela hekticky. Občas se mi vstávat chce, ale někdy bych z peřin ani nevystrčila hlavu.
Mé ideální ráno by mělo probíhat tak, že se po krásném klidném spánku probudím do růžova vyspaná. Za okny svítí slunce a z postele koukám na blankytně modrou oblohu. Po mém pravém boku leží můj milý. 🙂 S úsměvem na tváři a dobrou náladou si popřejeme dobré ráno a vstaneme. Připravím snídani a v klidu spolu posnídáme.

 

Kultura na konec. Jaký je tvůj oblíbený film, jakou knihu bys nikdy nevyhodila a jakou hudbu si s chutí poslechneš?

Mám ráda komedie, pravdivé životní příběhy a filmy, kde jsou lodě. Takže jeden oblíbený film asi nevyberu, je jich spousta. Z knih bych určitě nevyhodila kuchařku. 🙂 Ráda zkouším stále nové recepty. Dá se říci, že díky kuchařce můžu s jídlem více experimentovat. Hudbu miluju pohodovou, takže u mne vládne skupina Coldplay, U2, Adele. Ale ráda si poslechnu i nějaké rockové pecky.

 

Děkujeme za rozhovor. Ptala se Jana Kočová

Foto (pod logem se sponzory): Renata Krejná

 

We are using Google Analytics

Please confirm, if you accept our Google Analytics tracking. You can also decline the tracking, so you can continue to visit our website without any data sent to Google Analytics.