Loading...
HlavníMladý novinář

Rubrika Mladý novinář: „Co je to ten kiteboarding ?“

Václav Hylmar, bývalý žák ZŠ Dr. Miroslava Tyrše, po jeden rok cizinec na Novém Zélandu a v současnosti zaměstnanec stavební firmy.
V tomto článku nejde o to kým je, ale co ho baví. Aktivně se věnuje jednomu z extrémních sportů – kiteboardingu. Že jste ještě o kitování nic neslyšeli? Nebo máte jen mlhavou představu? Sedmadvacetiletý Václav Hylmar nabízí v rozhovoru svůj úhel pohledu pro laiky i zasvěcené.

 Už jste asi mnohokrát slyšel otázku: „Co je to ten kiteboarding ?“, jakou definici pro to používáte ?

Kiteboarding je sport, při kterém jezdec využívá vítr a tažného draka k pohybu na prkně nejčastěji po vodě nebo po sněhu.
 V čem je konkrétně pro vás kiting atraktivnější než jiné sporty ?

Kiting mohu provozovat celoročně. Stačí pouze měnit prkno pod nohama. Nabízí mi také mnoho způsobů nebo stylů jízdy na prostoru, který je téměř neomezený, což mi snowboarding nebo wakeboarding neumožní.

 

 Co byste jmenoval jako nevýhody tohoto sportu ?

Nevýhodou je nevypočitatelnost počasí, na kterém je kiteboarding přímo závislý. Kolikrát se stane, že člověk z domova vyráží natěšený a po příjezdu na místo zjistí, že vítr fouká nedostatečně nebo naopak příliš a pak nezbývá nic jiného, než zamáčknout slzu a vyrazit zpět domů nebo čekat a doufat ve změnu. Dalším záporem může být vyšší pořizovací cena vybavení.
 Je sport, který jste kvůli kitování omezil nebo přestal dělat?

Téměř úplně jsem přestal jezdit na snowboardu na sjezdovce. Při kitingu nemusím čekat ve frontě a rozhodně mám mnohem větší pole působnosti 

 

 Na co je kiteboarding nejnáročnější ? Na čas, finance, destinace, podmínky, kondici … nebo na něco úplně jiného ?

Podle mě je kiteboarding nejnáročnější na podmínky. Skloubit všechny přírodní živly a užít si jízdu, může být mnohdy opravdu náročné.
 Kiteboarding je řazen mezi extrémní sporty. Stala se vám nějaká vážnější nehoda ? V čem spočívá hlavní nebezpečí ?

Nikdy se mi žádná vážnější nehoda nestala. Hlavní nebezpečí je podle mě v přecenění svých schopností, zkušeností a nadměrné riskování za podmínek ne zcela vhodných pro provozování tohoto sportu.

  Dali se zlákat snadno ke kitingu vaši přátelé ?

Ano. Myslím, že kiteboarding je velmi atraktivní sport a každý, kdo projevil o kiteboarding aspoň malý zájem, se nakonec o zkrocení draka nad hlavou minimálně pokusil.
 Je pohled na kiterku stejný jako na ženu fotbalistku ? Nebo tento sport je už od kořenů pro obě strany ?

Tento sport je určený asi pro obě pohlaví bez rozdílu. Nikdy jsem nezažil rozpačitý pohled na kitující ženu, spíše naopak. Ženám to na kitu sluší a každý kiter vřele vítá rozšíření řad o zástupkyně něžného pohlaví.

 Jsou nějaké předpoklady, které by člověk měl mít, když chce začít kitovat ?

Pevnou vůli tento sport zvládnout. Nic jiného člověk nepotřebuje.

 Co vás přivedlo na cestu kiteboardingu a kdy jste ho vzal poprvé do rukou ? Kdy se kite vůbec objevil u nás v českých luzích a hájích ?

Já se tomuto sportu věnuji 5 let. Jednou na dovolené jsem viděl surfaře zaháknutého k čemusi, co létalo po obloze, a řekl jsem si, že to musím umět taky   Kiteboarding se v ČR začal rozšiřovat zhruba před 13 lety.

 Za jak dlouho se dá kite ovládat s jistotou a jak dlouho to trvalo vám ?

Ve stabilním větru a za dobrých podmínek se dá naučit létat s drakem během odpoledne. Já jsem nebyl výjimkou… 

 Jaké druhy kiteboardingu jste poznal,vyzkoušel nebo vás alespoň zaujaly ?

Pod nohama jsem zkusil vyměnit ledacos…snowboard, kiteboard, mountainboard, brusle, jezdil jsem i s buggy. K srdci mi však přirostl kiteboarding s prknem na vodě a snowkiting během zimy na snowboardu.

 Závisí výběr zahraniční dovolené i na příhodných podmínkách pro kitování ?

Ano, zahraniční dovolenou plánuji a vybírám jedině v souvislosti s kiteboardingem.

 Jaká je charakteristika destinace, která je pro kiting přímo nevhodná ?

Nevhodná a nebezpečná destinace pro kiteboarding je s velmi špatným přístupem do vody např. pobřeží s útesy, korály, bez možnosti bezpečného odstartování a přistání draka. V místě, kde chceme kitovat, by pak neměly být žádné nebezpečné překážky – molo, kotvící nebo proplouvající lodě, skaliska vystupující z vody atd. V případě zimní varianty tohoto sportu se pak jedná o sloupy vysokého napětí, budovy, stromy a jakékoliv další překážky, se kterými by se jezdec mohl střetnout.

 Nejlepší místo na trénink u nás v regionu ?

Pro snowkiting se mi jeví nejlépe louky u Nového Oldřichova.

 Vyplatí se být kiter samouk nebo investovat do kurzů ?

Z hlediska bezpečnosti a i rychlosti zvládnutí tohoto sportu jednoznačně doporučuji zúčastnit se kite kurzu.

 Zúčastnil jste se už nějaké kiteboardingové soutěže? Pokud ano, získal jste medaili ? Pokud ne, plánujete to ?

Zatím jsem se žádné soutěže nezúčastnil. Do budoucna určitě plánuji porovnat síly s ostatními kitery.

 V čem vidíte budoucnost kitování ? Jsou vyhlídky optimistické nebo to bude ještě dlouho trvat, než se tu kite uchytí ?

Když se při kitingu ohlédnu kolem sebe, zdá se mi, že kiteboarding v ČR má již nyní velmi početnou základnu, která se neustále rozšiřuje. Budoucnost kiteboardingu vidím ve zvýšení dostupnosti kitového vybavení snížením pořizovací ceny a v orientaci trhu na ženské pohlaví, což by ještě značně rozšířilo řady kiterů jak u nás, tak i po celém světě.

Autorka článku Magdaléna Nešněrová (ZŠ Dr. Miroslava Tyrše, IX.C)

foto: archív Václava Hylmara

We are using Google Analytics

Please confirm, if you accept our Google Analytics tracking. You can also decline the tracking, so you can continue to visit our website without any data sent to Google Analytics.