Petra Chocová: Nyní už si plavu „pro radost“

0 520

S vědomím, že nikdo od ní velké výsledky nečeká a může jen překvapit, odjíždí českolipská plavkyně Petra Chocová na ME, které se koná v dánské Kodani. Kdo ale zná mnohonásobnou sportovkyni Českolipska, ví, že navzdory ne zrovna ideální přípravě dá do svého výkonu jako vždy vše.

S jakými pocity odjíždíte do Kodaně?
Budu odlétat s klidným pocitem. Nikdo ode mě už žádné velké výsledky neočekává, můžu jen překvapit.

Jste spokojená s podzimní přípravou i s posledními závody?

S přípravou spokojená nejsem ani trochu, ale MČR, jako jediný nominační závod na ME do Kodaně, mi naštěstí vyšlo. VSC (Vysokoškolské sportovní centrum) mi sebralo více jak polovinu platu, takže jsem musela začít hodně času věnovat práci a na trénink mi už nezbývá moc času. Ztratila jsem i chuť a motivaci, ale zkouším teď změnit přípravu a zaměřit se vyloženě na sprint, tak uvidíme v létě.

Jaký máte recept na to, dlouhodobě se udržovat v nejvyšší české plavecké špičce?

Většinu úspěchu dělá hlava. Když jsem byla svázaná myšlenkama, že musím něco dokázat, že musím vyhrávat, nešlo to tak lehce, jak by mělo. Nyní už si plavu „pro radost“, trošku experimentuju a hodně těžím z dřívějších let, kdy jsem toho hodně natrénovala.


Až se rozhodnete skončit, má váš otec, trenér, „v záloze“ jinou šikovnou plavkyni, která bude místo vás propagovat v individuálních sportech Českou Lípu?

S taťkou jsem plavecky tak trochu už spolupráci ukončila. Většinu času teď kvůli práci trávím v Praze, takže si chodím zaplavat sama bez trenéra a s taťkou případně akorát konzultuji své myšlenky a pocity. Ve vodě mě vidí už jen zřídka. Šikovných plavkyň má pod svým vedením hned několik. Bohužel u nich ale přichází období puberty a ani někteří rodiče nejsou ochotni s trenérem spolupracovat na 100%. Uvidíme v budoucnu, zda to zvládnou a budou makat dál nebo v tomhle nejhorším věku skončí jako většina plavkyň.

Když se vrátíme o měsíce zpět, jak hodnotíte první půlrok?
První půlrok byl fajn. Trénovala jsem s taťkou, na plavání jsem měla čas a v létě na MS se mi podařilo předvést nejlepší výkon sezóny, takže nemůžu být nespokojená.

Jak to vlastně máte s českými rekordy? Pořád jste držitelka všech čtyř (50, 100 a 200m prsa a polohová štafeta)? Jestli ano, kdy byly nejvíce v ohrožení?
Rekordy na 50P (na dlouhém i krátkém bazénu), si myslím, budou ještě hodně dlouho platné, ty jsou velmi kvalitní. Na 100P byly jeden rok v ohrožení od Martiny Moravčíkové a rekordy na 200P už nějaký čas drží právě Martina. Z dorosteneckých mám na kontě 5 rekordů, seniorské tedy 4. U štafet ani nevím, jsou na internetu špatně dohledatelné.

ptal se Alex Neugebauer

Podobné články

We are using Google Analytics

Please confirm, if you accept our Google Analytics tracking. You can also decline the tracking, so you can continue to visit our website without any data sent to Google Analytics.