Jiří Ort: Na prvním domácím turnaji chceme bodovat, nejlépe na 100%

0 77

A-tým FBC Česká Lípa hraje letos poprvé ve své historii nejvyšší florbalovou soutěž. V týmu věří, že to nebude jen na krátkou chvíli, ale že se stanou stabilní součástí naší florbalové elity. K tomu by jim měli postupně pomoci i talentovaní junioři a dorostenci, které má na starosti trenér Jiří Ort. „Co se týká motivace dorostenců či juniorů dostat se do A týmu, tak to samozřejmě funguje,“ říká v rozhovoru pro CL Sport.

Junioři mají za sebou úvodní utkání sezony. Jak byste je zhodnotil a s jakým cílem vlastně vstoupil tento tým do letošního ročníku druhé ligy?
Na prvním turnaji jsme se utkali s Lovosicemi a béčkem Ústí nad Labem. První utkání s Lovosicemi bylo asi jednoznačnější, než jak to vypadá podle konečného výsledku (5:2) , výhra byla zasloužená. Ve druhém zápase proti ústeckému béčku už to bylo trochu horší, ale bod se taky počítá (4:4). Co se týká cílů, tak je to těžké takhle na začátku sezóny u mládežnických kategorií určit. Týmy se mění a tak skutečná síla se dá odhadnout až později. Navíc se letos v juniorské kategorii hraje systémem košů, ze kterých se postupuje a sestupuje na základě výsledků po jednotlivých turnajích. Takže s některými týmy se za celou sezónu nemusíme potkat vůbec a naopak s jinými můžeme hrát třeba 5x….  Ale náš tým vypadá dobře a měl by mít dobrou kvalitu.

Dorostenci odehráli své první zápasy o týden dříve. První utkání bylo vítězné, druhé ale přineslo vysokou prohru. I zde vás požádám o zhodnocení a také s jakým cílem vstupuje dorost do sezony.
První turnaj ukázal, kde máme slabiny a na čem musíme pracovat. Jsem moc rád za výhru proti Liberci, který určitě bude patřit k lepším týmům. Ústí nás přehrálo rozdílem několika tříd. I v dorostenecké kategorii se síla týmů ukáže až po určité době. U nás je jasné, že do budoucna musíme hodně zapracovat na herním systému. Hráči jsou individuálně šikovní, ale systém nám zatím moc nefunguje.


Právě dorostenci se teď představí v domácím prostředí. Střetnete se s Plzní a Teplicemi. Co očekáváte od těchto týmů a s jakým výsledkem byste byl spokojený? 

Na prvním domácím turnaji chceme bodovat, nejlépe na 100%. Ale bude to fuška. Plzeň bude mít určitě i letos silný tým a proti Teplicím to bude otevřený zápas. Ale ať kluci ukážou, co v nich je a poperou se.

V A-týmu FBC, který hraje nejvyšší soutěž, je plno českolipských odchovanců. Vnímáte především u juniorů, ale samozřejmě i u dorostenců, o to větší motivaci na sobě makat, protože je tu šance, že klub jim může dát příležitost si zahrát Superligu a nespoléhá se především na „cizince“? 
Je super, že FBC jde cestou práce s mládeží a vychovává si své vlastní odchovance. To je podle mého názoru ta nejsprávnější cesta. Je to motivace pro mladé hráče z mládežnických kategorií a hlavně každý Lípák se půjde raději podívat na kluky, které zná. Co se týká motivace dorostenců či juniorů dostat se do A týmu, tak to samozřejmě funguje. Důkazem je Honza Spilka, který ještě v loňském roce nastupoval za dorostence a letos je součástí Áčka, případně Tomáš Hudík a Marek Kocourek, kteří už jsou také v širším kádru, nebo v dorostencích Kuba Knespl.


Kdo více sleduje sport na Českolipsku, tak vás zná především z futsalového prostředí. Jak vlastně došlo k tomu vašemu „přechodu“ k jinému sportu a jak vzpomínáte na roky strávené u týmu F.A. Zole?

Klub F.A.Zole ukončil svoje účinkování nejen ve 2.lize futsalu, ale v podstatě se úplně rozpadl. Důvodů bylo několik, ale tím hlavním bylo, že jsme nedokázali původní sestavu doplňovat a v podstatě sportovně „vymřeli“. Na „fazole“ vzpomínám jen v dobrém. Byla to prima doba, se spoustou zážitků, ale nic netrvá věčně….
A jak jsem se dostal do FBC? Po rozpadu fazolí mne oslovil Štěpán Slaný, jestli bych neměl chuť spolupracovat s FBC. Nechal jsem si asi dva roky na rozmyšlenou… (úsměv) a pustil se do toho. Jednou z motivací bylo, že v „mojí“ kategorii hraje i syn. Ale hlavně jsem zjistil, že mi chybí sportovní prostředí. Po roce jsem rád, že jsem se takhle rozhodl a nelituji, a snad nelitují ani v klubu.

ptal se Alex Neugebauer

Podobné články