Jiří Ort: Na prvním domácím turnaji chceme bodovat, nejlépe na 100%

0 82

A-tým FBC Česká Lípa hraje letos poprvé ve své historii nejvyšší florbalovou soutěž. V týmu věří, že to nebude jen na krátkou chvíli, ale že se stanou stabilní součástí naší florbalové elity. K tomu by jim měli postupně pomoci i talentovaní junioři a dorostenci, které má na starosti trenér Jiří Ort. „Co se týká motivace dorostenců či juniorů dostat se do A týmu, tak to samozřejmě funguje,“ říká v rozhovoru pro CL Sport.

Junioři mají za sebou úvodní utkání sezony. Jak byste je zhodnotil a s jakým cílem vlastně vstoupil tento tým do letošního ročníku druhé ligy?
Na prvním turnaji jsme se utkali s Lovosicemi a béčkem Ústí nad Labem. První utkání s Lovosicemi bylo asi jednoznačnější, než jak to vypadá podle konečného výsledku (5:2) , výhra byla zasloužená. Ve druhém zápase proti ústeckému béčku už to bylo trochu horší, ale bod se taky počítá (4:4). Co se týká cílů, tak je to těžké takhle na začátku sezóny u mládežnických kategorií určit. Týmy se mění a tak skutečná síla se dá odhadnout až později. Navíc se letos v juniorské kategorii hraje systémem košů, ze kterých se postupuje a sestupuje na základě výsledků po jednotlivých turnajích. Takže s některými týmy se za celou sezónu nemusíme potkat vůbec a naopak s jinými můžeme hrát třeba 5x….  Ale náš tým vypadá dobře a měl by mít dobrou kvalitu.

Dorostenci odehráli své první zápasy o týden dříve. První utkání bylo vítězné, druhé ale přineslo vysokou prohru. I zde vás požádám o zhodnocení a také s jakým cílem vstupuje dorost do sezony.
První turnaj ukázal, kde máme slabiny a na čem musíme pracovat. Jsem moc rád za výhru proti Liberci, který určitě bude patřit k lepším týmům. Ústí nás přehrálo rozdílem několika tříd. I v dorostenecké kategorii se síla týmů ukáže až po určité době. U nás je jasné, že do budoucna musíme hodně zapracovat na herním systému. Hráči jsou individuálně šikovní, ale systém nám zatím moc nefunguje.


Právě dorostenci se teď představí v domácím prostředí. Střetnete se s Plzní a Teplicemi. Co očekáváte od těchto týmů a s jakým výsledkem byste byl spokojený? 

Na prvním domácím turnaji chceme bodovat, nejlépe na 100%. Ale bude to fuška. Plzeň bude mít určitě i letos silný tým a proti Teplicím to bude otevřený zápas. Ale ať kluci ukážou, co v nich je a poperou se.

V A-týmu FBC, který hraje nejvyšší soutěž, je plno českolipských odchovanců. Vnímáte především u juniorů, ale samozřejmě i u dorostenců, o to větší motivaci na sobě makat, protože je tu šance, že klub jim může dát příležitost si zahrát Superligu a nespoléhá se především na „cizince“? 
Je super, že FBC jde cestou práce s mládeží a vychovává si své vlastní odchovance. To je podle mého názoru ta nejsprávnější cesta. Je to motivace pro mladé hráče z mládežnických kategorií a hlavně každý Lípák se půjde raději podívat na kluky, které zná. Co se týká motivace dorostenců či juniorů dostat se do A týmu, tak to samozřejmě funguje. Důkazem je Honza Spilka, který ještě v loňském roce nastupoval za dorostence a letos je součástí Áčka, případně Tomáš Hudík a Marek Kocourek, kteří už jsou také v širším kádru, nebo v dorostencích Kuba Knespl.


Kdo více sleduje sport na Českolipsku, tak vás zná především z futsalového prostředí. Jak vlastně došlo k tomu vašemu „přechodu“ k jinému sportu a jak vzpomínáte na roky strávené u týmu F.A. Zole?

Klub F.A.Zole ukončil svoje účinkování nejen ve 2.lize futsalu, ale v podstatě se úplně rozpadl. Důvodů bylo několik, ale tím hlavním bylo, že jsme nedokázali původní sestavu doplňovat a v podstatě sportovně „vymřeli“. Na „fazole“ vzpomínám jen v dobrém. Byla to prima doba, se spoustou zážitků, ale nic netrvá věčně….
A jak jsem se dostal do FBC? Po rozpadu fazolí mne oslovil Štěpán Slaný, jestli bych neměl chuť spolupracovat s FBC. Nechal jsem si asi dva roky na rozmyšlenou… (úsměv) a pustil se do toho. Jednou z motivací bylo, že v „mojí“ kategorii hraje i syn. Ale hlavně jsem zjistil, že mi chybí sportovní prostředí. Po roce jsem rád, že jsem se takhle rozhodl a nelituji, a snad nelitují ani v klubu.

ptal se Alex Neugebauer

Podobné články

We are using Google Analytics

Please confirm, if you accept our Google Analytics tracking. You can also decline the tracking, so you can continue to visit our website without any data sent to Google Analytics.