Loading...
HalovéHázená

Jan Duben: Budoucnost házené celkově vidím optimisticky

Je velmi pravděpodobné, že v příštím roce budou moci fanoušci halových sportů shlédnout nejenom třeba zápasy futsalistů a florbalistů, ale i utkání českolipských házenkářů. Ti by se do sportovní haly v České Lípě měli přemístit z antukového hřiště na „Lokotce“, kde dosud hráli své zápasy. „Ještě to nemáme dohodnuté, ale věřím, že se nějaká okénka v hale pro házenou najdou,“ říká dlouholetá opora Jan Duben.

Jak hodnotíš podzimní část sezony?
Podzimní část sezóny hodnotím pozitivně. Loni u nás došlo k omlazení kádru a mladí stále sbírají zkušenosti s mužskou házenou, která je fyzicky jinde než dorostenecká. Po podzimu jsme na třetím místě, ale s týmy před námi dokážeme hrát vyrovnaně.

Ve vaší soutěži startují jen čtyři týmy, o jeden méně než vloni. Jak vidíš budoucnost vaší soutěže a vlastně celkově házené? Nestagnuje tento sport, co se týká popularity?
Budoucnost naší soutěže bude ve sloučení se stejnou soutěží ve středočeském kraji. Tam je dostatečný počet týmů a svaz měl k tomuto kroku sáhnout už dávno. Budoucnost házené celkově vidím optimisticky. Sice to tak u nás v České Lípě nemusí vypadat, ale pokud nakouknete do sousedního Německa, zjistíte, jaký potenciál házená má. Na tamní nejvyšší soutěž chodí desetitisícové návštěvy. To samé na Ligu mistrů, která se v Evropě výborně uchytila. Dále se házená prosazuje v Asii, Jižní Americe nebo severní Africe. Stagnuje v Severní Americe, kde se jí v konkurenci tamních sportů nedaří prosadit a v severních Čechách, kde je to o nás .. Jak jsem odpovídal, odtud z České Lípy to tak může vypadat, ale házená jde dopředu. Je to rychlá, atraktivní hra okořeněná spoustou krásných gólů, což mohli všichni vidět nedávno při MS žen, kde jsme skončili na 8. místě.

Jestli se nemýlím, máte i mládež. Jak těm se daří?

V předešlých letech jsme bohužel ztratili návaznost kategorií a tak jsou od nuly budovány týmy mladších a starších žáků. Tato družstva jsou proto zatím v tréninku a chystají se na vstup do soutěže. Základnu bychom chtěli co nejdříve rozšířit a v budoucnu vytvořit kompletní mládežnickou strukturu. Rádi přivítáme kluky i holky, kteří si chtějí házenou vyzkoušet a stejně tak jsme otevřeni rodičům, kteří by nám s tréninky jako asistenti pomáhali.

V České Lípě už několik let stojí nová hala. Nepomýšleli jste o tom, že byste tam hráli své zápasy?
Pomýšleli a už jsme se i dohodli, že od jara začneme v městské hale hrát. Házená je dynamický sport a antukový povrch jí tu dynamiku ubíral. Ještě to nemáme dohodnuté, ale věřím, že se nějaká okénka v hale pro házenou najdou. Tímto bych rád předběžně pozval čtenáře a budoucí házenkáře na jarní zápasy.

ptal se Alex Neugebauer

We are using Google Analytics

Please confirm, if you accept our Google Analytics tracking. You can also decline the tracking, so you can continue to visit our website without any data sent to Google Analytics.