Loading...
CyklistikaHlavníVenkovní

Hlavní cíl českolipské cyklistiky pro tento rok? Přežít

Sezona silniční cyklistiky se naplno rozjela a my jsme požádali zakladatele a trenéra českolipského cyklistického klubu Josefa Semeráda, aby přiblížil plány oddílu na letošní rok.
„Budu hovořit naprosto otevřeně. Hlavním a nejdůležitějším cílem pro tento rok a obávám se, že i pro léta příští, bude za každou cenu přežít a udržet silniční cyklistiku v její organizované podobě na Českolipsku. Letos jsem v sobě hledal poslední zbytky sil a vůle znovu do toho jít. Pokud bych necítil váhu faktu, že už jsem tady na okrese poslední, kdo v tomto sportu pořádá závody a pracuje koncepčně s dětmi a s mládeží, asi bych po 16. letech působení odešel, a to bez možnosti svůj projekt někomu předat, neboť nevidím široko daleko nikde dalšího blázna, který by dělal totéž co já.

Finance

Naším hlavním problémem je, že nemáme silného soukromého finančního partnera, což osobně beru jako svůj neúspěch. Nemám asi ty správné kontakty, osloveným subjektům je náš klub lhostejný, firmám z cyklistické branže se zase nechce pouštět peníze, takže mám alespoň dílčí úspěchy v tom, že pro členy klubu dokážeme od těchto firem výrazně levněji sehnat cyklomateriál, než normálnímu smrtelníkovi, ale jak znovu říkám, peníze přímo na činnost nám zatím nikdo dát nechce. Z toho vyplývá, že jsme z naprosté většiny odkázáni na veřejné dotace a granty. Zde jsme však jen hříčkou v rukou těch, kdo o nich rozhodují. Stále se nemohu smířit s tím, jak neskutečně s námi při přidělování grantů vyběhli na Krajském úřadě v Liberci, kdy jsme se sice dostali do užšího kola uchazečů, jejichž žádosti byly formálně v pořádku, ale při konečném rozhodnutí jsme nesplnili potřebný počet bodů s odůvodněním, že patříme do ekonomicky rozvinutější části kraje, máme malou členskou základnu a divácky neatraktivní sport. Každý si na stránkách kraje může ověřit, že granty na podporu sportovních organizací, resp. sportovních akcí, dostal naopak např. projekt „Volný čas a sranda“ nebo klub skoků na trampolíně v částkách, které by nám vyřešily sezónu. Cítím to jako křivdu a ani mé přímé dotazy představitelům kraje v oblasti sportu uspokojivé vysvětlení nepřinesly. Jak říkám, asi nemám ty správné konexe. Letošní sezónu tedy zajistíme z městských dotací a doufám, že změny v kritériích přidělování dotací, které se chystají na příští rok, nebudou znamenat jenom další a další problémy. Letos navíc dostaneme peníze od města, tak jako ostatní sportovní subjekty, nejspíš až během července, takže námi pořádané závody zatím hradím ze svého (k veliké radosti mé manželky).

Odchody a naděje

Sportovní klub prochází neustálou obměnou, jak už tomu tak bývá, když pracujete s mládeží. Odešla silná generace juniorů – největší talent za poslední roky Jaromír Svoboda jezdí od letoška ve špičkovém cyklistickém klubu Johnson Controls v Mladé Boleslavi a již jako muž – prvoročák, rozvíjí svůj talent na vyšší úrovni. Několik dalších s cyklistikou skončilo a talentovaný Michael Német dal před silnicí přednost okrajové disciplíně orientačních závodů na horských kolech. Dle mého soudu je to chyba, ale respektuji jeho rozhodnutí. Jediný z loňských juniorů, který pokračuje v našem dresu je Martin Munzar, který se již otrkává mezi muži. Hlavní naděje nyní vkládáme do generace chlapců a dívek ve věku 11 – 14 let, kteří bezpochyby talent mají. Velmi slibně také vypadají děvčata 8 – 10 let, která tento sport berou vážně a svědomitě. Pevně doufáme, že na našich závodech objevíme nové talenty a podchytíme je.

Spolupráce

Věcí, která se letos podařila, je navázání spolupráce s pražskou firmou Juniorbicycles, která jako jediná v ČR staví na míru kola pro děti a mládež. Cyklistický trh je totiž převážně orientován na dospělé, kde se dají pořizovat kola v ceně nového auta, ale děti v podstatě příliš výrobce nezajímají. Všimněte si, jak většina kol pro děti je strašlivě těžká, má zbytečnou odpruženou vidlici a děcko se na takovém kole nadře. Právě této díry v trhu využil Juniorbicycles a výsledkem jsou krásná silniční i trekkingová kola z italských komponentů, s vhodnou výškou lehkého rámu, brzdovými pákami pro malou dětskou dlaň, přiměřeně krátkými klikami a nastavenými převody dle reglementu UCI pro danou věkovou kategorii. Důležité je ovšem, že po započítání slevy pro klub, vychází kompletní kolo na neskutečně příznivou cenu s tím, že jak dítě vyroste, firma ho vykoupí zpět až do 50% původní ceny, dle míry opotřebení. Letos této nabídky využili čtyři mí svěřenci a já jsem přesvědčen, že s takovým materiálem je bude kolo bavit mnohem víc.

Závody

Začátek sezóny máme za sebou a odstartoval také čtvrtý ročník Českolipského silničního poháru. Máme odjeté čtyři závody a již se pomalu dá odhadovat, jak se zápolení v jednotlivých kategoriích bude dál odvíjet. Z našeho týmu má letos mezi dospělými největší vyhlídky na úspěch Rudolf Reichelt, který je na tom kondičně lépe než loni a jen doufáme, že ho nezradí zdraví, tak, jako v závěru loňské sezóny. V Německu žijící a pracující Vladimír Novák dokonce zvítězil v tříetapovém závodu Kolem Albstadtu a dařilo se mu i dvoudenním klání v Bělči v rámci Extraligy masters. Vrcholem, ke kterému Vladimír směřuje, je obhajoba dvojnásobného titulu Mistra ČR v časovce jednotlivců a v časovce dvojic. U mládeže se teprve v průběhu dalších závodů ukáže, jak na tom kdo je, ale zatím se zdá, že veliký výkonnostní skok udělal Matěj Baláž a mladý David Anderle.

Pořadatelství

V rámci Českolipského silničního poháru uspořádá náš klub čtyři tradiční závody, z nichž Jarní časovka s VZP již proběhla a překvapila pěknou účastí. Těšíme se i na ostatní naše závody a jen si přejeme, aby nám bylo nakloněno počasí.

Náš klub dostal osobní pozvání od německého klubu Post SV Görlitz zúčastnit se jejich neskutečného již 80. ročníku Rund um die Landeskrone. Náš tým tuto výzvu přijal a v červenci se do Zhořelce podíváme a poměříme síly s jejich závodníky. Zároveň bude mít tato cesta i diplomatický přesah, rádi bychom na oplátku pozvali jejich závodníky na závody k nám a nebránili bychom se ani případné budoucí přeshraniční spolupráci. Jako tradičně nás pak v srpnu čekají dvoudenní mezinárodní závody na Slovensku na Malé Fatře. Bude to jeden z hlavních vrcholů sezóny.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří našemu týmu nějakým způsobem pomáhají nebo nám fandí. Jako realista vím, že jsou v životě i ve společnosti mnohem důležitější témata a skutečnosti, ale vím, že i silniční cyklistika – nádherný, svobodný a těžký sport s dlouholetou tradicí do České Lípy patří a že mám tu čest navazovat na práci takových cyklistických osobností, jako byli třeba pan Bednář nebo pan Kvapil. „

We are using Google Analytics

Please confirm, if you accept our Google Analytics tracking. You can also decline the tracking, so you can continue to visit our website without any data sent to Google Analytics.