Loading...
FotbalHlavníRozhovorVenkovní

Adam Milner: Týden ve Španělsku mi dal strašně moc

Vyzkoušet si španělské fotbalové prostředí, zažít na vlastní kůži španělský fotbal založený především na technice, nasát atmosféru španělského profesionálního klubu. To je určitě sen mnoha kluků milujících fotbalový míč. Tento sen se povedl Adamovi Milnerovi.

Kde jste začínal s fotbalem a kde všude jste hrál?

S fotbalem jsem začínal v 5 letech ve Skalici, kde jsem strávil krásné čtyři roky a naučil jsem se zde fotbal hrát. Za to velmi děkuji trenérce Lucii Svobodové a starostovi a sekretáři klubu panu Jiřímu Löfelmannovi, který mě už od malinka podporuje a nikdy neměl problém s přesunem do jiného klubu. Za to mu patří velký dík a jsem hrdý, že mohu být odchovancem právě Skalice. V 9 letech mi přišla nabídka z České Lípy, kde jsem pod trenérem Martinem Žižkou strávil něco přes rok, práce s ním mi dala opravdu hodně. Následně mi přišla nabídka ze Slovanu Liberec, kde jsem prožil 3 roky, nejlépe tam hodnotím svůj první rok pod trenérem Šůmou. Ve zbývajích letech už spolupráce se Slovanem tolik nefungovala a tak v roce 2013 přišel roční návrat do Skalice. V roce 2014 přišla nabídka z Mladé Boleslavi a hlavně díky trenérovi Hufovi a Janouškovi vše dopadlo tak, že tu působím dodnes. Chodím zde na gymnázium a jsem zde na fotbalovém internátě, takže vše je bez nejmenších potíží. Působím pod skvělými trenéry Navrátilem a Mrvíkem.

Jak se to vlastně seběhlo, že jste měl možnost si vyzkoušet stáž ve španělském Albacete?
S tímto nápadem přišel rodinný přítel a skvělý člověk Josef Šídlo. Stálo ho to společně s mým tátou mnoho úsilí a času, ale nakonec po měsíci jednání vše úspěšně dopadlo a mohl jsem vyrazit sbírat skvělé fotbalové zkušenosti. Pomohli k tomu také Mladá Boleslav, která mě uvolnila a pan Ricardo Barrer, který se v Česku stará například o záložníka Sparty Néstora a který nám ve všem vyšel vstříc a ve všem nám ve Španělsku pomohl. Všem patří velký dík.

Jaký to tam bylo? Jak to vše probíhalo?
Byli jsme zde společně s Josefem 7 dní a absolovoval jsem pět tréninkových jednotek a na konci týdne možnost se podívat na zápas dorostu a večer i A týmu, který hraje 2. španělskou ligu. Trénoval jsem v místní akademii, která nese název po slavném odchovanci Andrési Iniestovi a mají zde k dispozici 7 tréninkových hřišť. Byl jsem zde přijat naprosto skvěle, Španělé jsou velice milí a společenští a o to to bylo pro mě jednodušší. Co se týče tréninků, tak ty zde probíhaly všechny s míčem, to co je pro španělský fotbal typické, skvělá technika, rychlá hra po zemi a vynikající schopnost držet míč. Dalo mi to strašně moc, vím na čem mám pracovat a co zlepšovat, abych tuto možnost mohl opět dostat a být tam třeba i déle než jenom týden, který byl pro mě spíše seznamovací a dal mi mnoho zkušeností.

Jak vypadá přibližně váš fotbalový týden v Mladé Boleslavi? Sleduje klub vaše výsledky ve škole? Jsou nějaké „sankce“, když někdo z kluků má špatné známky?
Můj fotbalový týden většinou začíná pondělním odpoledním tréninkem po škole a pokračuje tak celý týden kromě pátku nebo soboty, kdy je podle odehrání mistrovského utkání volno. V týdnu také máme možnost jednoho ranního tréninku od 7hodin. Klub výsledky sleduje, ale spíše tak, aby všichni zvládali skloubit školu s tréninky a neměli problémy, což si myslím vesměs daří. Co se týče sankcí, tak do toho stádia se, co si pamatuji, se nikdo z mého týmu nedostal. Pokud by tato situace ale nastala, následovalo by například nepostavení do zápasu apod

Jsou s vámi v Mladé Boleslavi i jiní hráči z Českolipska? Či potkal jste ve Španělsku nějakého dalšího mladého českého fotbalistu?
Ano, jsou z Arsenalu Česká Lípa, o rok starší Matěj Šimon a stejně starý Patrik Mrnka, u o rok mladších tu jsou 2 zástupci Jan Lupšák z Lokomotivy ČL a Patrik Novák ze Stráže pod Ralskem. Teď nově do kategorie U14 a U13 přišli i dva odchovanci Skalice Zajpt a Havlas. Ve Španělsku jsem bohužel žádného dalšího českého mladíka nepotkal. Vůbec v Albacete, v týmu , v kterém jsem trénoval, jsem nenašel žádného cizince. Většinou to byli hráči i třeba z větších dálek co jsou v Albacete i na škole, ale vše byli jinak španělští hráči. Co se týče A týmu, tak tam už 5-6 zahraničních hráčů figurovalo.

ptal se Alex Neugebauer

We are using Google Analytics

Please confirm, if you accept our Google Analytics tracking. You can also decline the tracking, so you can continue to visit our website without any data sent to Google Analytics.